Bumerang Nedir? Nasıl Geri Döner?

Bumerang, bilinenin aksine binlerce yıl önce avlanmak amacıyla kullanılan ve geri dönemeyen kıvrık ve yassı bir sopaya benzer, V şeklinde silahtı. Avustralya yerlileri (Aborjin), Antik Mısırlılar, Avrupalılar ve Hindistan’ın bazı bölgelerinde ki yerliler Bumerang’ı bir silah olarak kullanıp avlanmak veya savaşmak için kullanıyorlardı.

Aborjinleri temsil eden bir görsel

İngilizce yazılışı “boomerang” olarak geçen bu alet yıllar geçtikçe geliştirildi, daha hafif ve geri dönme kabiliyetine sahip bir spor veya hobi aracı olarak kullanılmaya başlandı. Bumerang, genellikle akasya ve okaliptus gibi sert ağaçlardan yapılmakta olup 40–90 cm’e  kadar boyutları değişmektedir. Kollar arasında ki açı 90° den büyük olacak şekilde üretilmektedir. Doğru bir şekilde fırlatıldığında kendi ekseninde bir pervane gibi dönecek ve dairesel bir yörünge çizerek atıldığı noktaya geri dönecektir.

Bumerang Aerodinamiğini gösteren bir görsel

Aborjinlerin deneme-yanılma yöntemiyle bulduğu bu ilginç alet yere paralel olarak fırlatılırsa çok uzak mesafelere ulaşabilir. Eğer kanat uçlarından biri yere çarparsa 50 metre yarı çapına kadar ulaşabilen bir daire çizerek daha hızlı bir şekilde geri döner. Geri dönüşünü  aerodinamik kaldırma kuvveti ve üç eksene uyguladığı topaç etkisi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.