Mutlaka Okunması Gereken 20 Kitap

Özellikle korona salgını sebebiyle evlerimize çekildiğimiz şu günlerde kitaplarımızla vakit geçirmek çok iyi bir fikirdir. Kitap okumak, bireyin gelişimi için çok iyi bir kaynaktır ve şu günler de yapabileceğimiz en iyi aktivitelerden biridir. Güzel kitaplar ile iyi ve kaliteli vakit geçirmek hem moralimizi hem de motivasyonumuzu arttıracaktır. Bu yazımızda size önerebileceğimiz en iyi kitapları listeleteceğiz. İyi okumalar dileriz.

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (1984) – George Orwell

Kitap yazarın geleceğe yönelik kurguladığı bir kabus senaryosundan oluşuyor. 1984 yılını anlatan kitapta Winston Smith başkarakterinin sisteme karşı ayaklanmasını ve ayaklanmayı büyütmek için destek arayışını görmekteyiz. Smith’in bu destek arayışı esnasında sistemin nasıl bir parçası haline geldiğini ve sistemden memnun hale geldiğini işler.

Hayvan Çiftliği – George Orwell

1984 adı başyapıtın yazarı olan George Orwell tarafından kaleme alınan bu kitabın başkarakterleri hayvanlardır. Bir çiftlikte hayvanlar, insanlara karşı devrim hareketi başlatarak sömürgeye karşı direniş gösterirler. Hayvanlar arasından en akıllı olan domuzların liderliğinde eşitlikçi bir toplum yapısı oluştururlar. Ancak kısa süre sonra düzen eskiye döner ve eskisinden daha kötü bir tablo ortaya çıkar.

Sineklerin Tanrısı – William Golding

William Golding tarafından yazılmış olan bu başyapıt, gelecekte olan atom savaşları sırasında güvenli bir bölgeye götürülmek istenen yaşı küçük çocukların saldırıya uğrayıp bir mercan adasına düşmelerini ve bu adada geçirdikleri serüvenleri anlatır.

Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

Yakmak bir zevkti.

Baş karakterimiz olan Guy Montag işini seven bir itfaiyecidir. Teknolojinin hakimiyet kurduğu dünyada itfaiyeciler alevleri söndürmek yerine ortalığı aleve vermekteler. Montag ise daha beterini kitapları yakmakla meşguldür. 17 yaşında ki Clarrise adlı kızla tanıştıktan sonra mesleğini sorgulamaya başlar.

Satranç – Stefan Zweig

Stefan‘ın sen sevdiğim kitabı olan Satranç adlı eserinde olay, Buenos Aieres‘e okyanus üzerinde gitmekte olan bir yolcu gemisinde geçmektedir. Kitabın anlatıcı olan kahramanımız sıradan bir satranç oyuncusu olup dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic ile karşılaşmak ister. Karşılaşma esnasında bir zamanlar esir olarak tutulmuş bir satranç ustasının  da olaylara dahil olması ile olay çok farklı bir hal alır. Keyifle okuyabileceğiniz bir kitap.

Otomatik Portakal – Anthony Burgess

Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum…

Eser geleceğin kötü dünyasında despot yönetim ve yönetime başkaldıran sokak çetelerinin hikayesini konu almakta. Ahlaki değerlerin yozlaştığı, birbirine karıştığı toplumda gençlerden oluşan çeteler insanlara terör uygulamaktadır. Eser 15 yaşında ki kahramanımız bir yandan “iyi yada kötü nedir”, “insan özgür iradesiyle kaderini seçebilir mi” gibi sorularla oyalanırken bir yandan da şiddetle büyüyen gençliğini gözler önüne sermektedir.

Nietzsche Ağladığında – Irvin D. Yalom

Irvin Yalom‘un en ünlü başyapıtı olan bu eserinde tarihte yer edinin kişilerin yan karakterler olarak kullanarak düşüncelerini farklı bir biçimde aktarıyor.

Suç ve Ceza – Fyodor Dostoyevski

Dostoyevski‘nin dört büyük romanında biri olan Suç ve Ceza bütün dünyada okunan ilk büyük romanıdır. Eser Raskolnikov karakterinin, St. Petersburg’da ki sefillikle geçen hayatını, yaşam mücadelisini, cinayet sonrası ruh halini, vicdanıyla olan hesaplaşmasını konu ediniyor.

Olağanüstü Bir Gece –  Stefan Zweig

Yapıt seçkin bir burjuva adamı olan kahramanımızın konforlu ve rahat hayatını sürdürürken giderek duyarsızlaşması ve hayatını değiştirecek deneyini konu alıyor.

İnsanın Anlam Arayışı – Viktor E. Frankl

Sigmund Freud gibi 20. yüzyılın en iyi psikiyatrlarından olan Viktor Frankl, kurucusu olduğu logoterapi ilkelerini 2. Dünya Savaşı esnasında nazilerin toplama kampında ki ilginç deneyimleri üzerinden anlatmakdır.

Yabancı – Albert Camus

Kitabın kahramanı olan Meursault Cezayir’de bazı olaylar sonucunda Arap uyruklu bir vatandaşı öldürür ve mahkemeye çıkarılır. Mahkemede vicdanı ile hesaplaşır, benliğine ve insanlığa yabancılaşır. Varoluşçu anlayışa göre yaşayan, insanların ve hayatın boş olduğunu düşünerek ölümü aldırmadan bekler. İnsanların bir sistem gibi işleyen bu evrende makine gibi davrandığına inanır.

Simyacı – Paulo Coelho

İhtiraslı ve çalışkan bir kişi olan Santiago’nun gördüğü bir rüya ve babasının ısrarı üzerine Mısır Pirametlerinin civarlarında olduğuna inandığı hazineyi aramaya gider. Bu yolculuk esnasında kendini iç dünyasında benliğini ve mutluluğu ararken bulur.

Asi Ruhlar – Halil Cibran

Size diyorum ki; ruhlarınız her gün ağlıyor ve her gece yardım dileniyor ama siz onu duyamıyorsunuz, çünkü ölenler kendi kalp atışlarını duyamazlar.

Lübnan doğumlu olan yazarın dramatik hayatından da izler barındıran bu nadide eserini şiddetle tavsiye ederim. Aynı zamanda bir ressam olan Halil Cibran, kitabında küçük ama çok anlamlı hikayeleriyle alalede bir yazar olmadığını kanıtlıyor.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde – Grigory Petrov

Atatürk’ün okul müfredatına alınmasını istediği bu eser, aralıklarla çıktığı Finlandiya seyahatlerinde ki oluşan notlardan oluşuyor. Kitabın yazarı olan rus yazar Grigory Petrov cehalet içinde ki Finlandiya’nın başta Johan Vilhelm Snelman olmak üzere bir takım aydın kesim sayesinde nasıl mücadele ederek medeniyet seviyesine ulaştığını anlatıyor.

Bülbül’ü Öldürmek – Harper Lee

İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.

Eser, Amerika’nın güneyinde yaşanan ırkçılığı ve adaletsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gözünden anlatıyor.

Amâk-ı Hayal – Filibeli Ahmed Hilmi

Bu kitabı, hakikat aşkıyla yanan, akılla kavranamayacak konuları merak eden insanların zevkle okuyacağı kanaatindeyim. – Filibeli Ahmet Hilmi

Okurken sizi fiziki dünyadan hayal dünyasının derinliklerine yolculuk ettirecek bu şaheseri kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Kitap genç, çalışkan ve iyi eğitim görmüş fakat içki ve eğlence bağımlılığı yüzünden bunalıma düşmüş olan Raci’nin Aynalı Baba ile tanışmasıyla beraber bir takım ruhi deneyimleri anlatmaktadır. Kitabı okurken siz de bu deneyimlere ortak olabilir hayatı, gerçekleri, varoluş nedenlerini sorgulayabilirsiniz.

Körlük – José Saramago

Kitabımız da arabasını kullanmakta olan bir adam yeşil ışığı beklerken birden ansızın körleşir. Körlüğü bir salgın gibi doktoru ve doktorun karısı hariç herkese bulaşır ve tüm kente yayılır. Körlük ölümcül değildir ancak ahlaki değerleri yozlaştırır. Bundan sonra cinayetlerin, zulmün, açlığın ve çeteciliğin yolu açılır. Hayatta kalma mücadelesinde sadece güçlü olanlar kazanırken kentte körlükten kurtulan tek kişi, göz doktorunun karısıdır.

İtiraflarım – Lev Nikolayeviç Tolstoy

Hayattan korkuyordum, hayattan kaçıp uzaklaşmak istiyordum, ama gene de hayattan bir şeyler bekliyordum.

Kürk Mantolu Madonna – Sabahattin Ali

Kafamın içinde ona söylenecek uçsuz bucaksız şeyler bulunduğunu hissediyordum, senelerce söylense bitmeyecek şeyler.

Sherlock Holmes – Sir Arthur Conan Doyle

Britanyalı hayali bir dedektif olan Sherlock Holmes, çok zeki ve olayları gözlem yoluyla çözmesi ile ünlüdür. Tümdengelim yöntemi ve zihin sarayı gibi yöntemleri kullanarak herşeyi en ince detayına kadar süzgecinden geçirirerek en sıradan olayların ardında bile çok karmaşık ve gizemli olayları yardımcısı olan Dr.Watson ile deşifre eder.

2 yorum

    1. zekiblog

      Paylaşım için teşekkür ederiz, esenlikle kalın ????

      Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.