İdeal Kilo Nedir?

İdeal Kilo Nedir?

İdeal kilo, boyumuzun kilomuza orantılı olması durumudur. Uzmanlar tarafından Vücut Kitle İndeksi (BKI) olarak tanımlanır.

Nasıl Ölçülür?

Vücut kitle indeksinizi, BKI ( Body Mass Index) hesaplama formülü sayesinde bulabilirsiniz. BKI, vücut ağırlığınızın boyunuzun karesine bölünmesiyle bulunur.

Formül

AĞIRLIK(kg) / BOY UZUNLUĞUNUN KARESİ (m2)

BKI Değerlerinin Anlamları Ne?

0-18.4 (Zayıf): Kilonuzun boyunuza göre az olduğunu göstermektedir. Bu değerlere sahipseniz dengeli ve iyi bir beslenme alışkanlığına sahip olmanız gerekmektedir.

18.5-24.9 (Normal): İdeal kiloya sahip olduğunuzu gösteren normal sınır değerleridir. Bu profile sahipseniz istikrarı korumaya ve formunuzu korumaya dikkat ediniz.

25.0-29.9 (Kilolu): Boyunuza göre kilo fazlalığınızın olduğunu gösteren değerdir. Bu değerleri görüyorsanız sağlıklı ve kontrollü bir şekilde kilo vermeye çalışınız aksi takdirde obezite sorunlarını yaşamanız olasıdır.

30.0-34.9 (Obez): Bu değerlere sahipseniz obezite sorunları ile uğraşıyorsunuz demektedir. En kısa sürede doktor gözetimi altında kilo vermeniz gerekmektedir. Obezite giderek yükselen bir hastalık olmakla beraber fast-food tarzı yiyeceklerin buna sebep olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden yediklerinize çok dikkat etmelisiniz.

45.0 ve üstü (Aşırı obez): Obez bir insana göre daha riskli bir değer aralığıdır. Bir an önce doktor ve diyetisyen tarafından beslenme programları düzenlenmeli ve kontrolü sağlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.