Yazıcı Kartuşu Dolumu Nasıl Yapılır?

Yazıcı kartuş dolumu nasıl yapılır? Kartuş dolumu nasıl yapılır? Püskürtmeli yazıcı dolumu nasıl yapılır?  İşte tüm bu sorunlarınızın çevabı bu makalemizde.

Püskürtmeli bir yazıcıya sahipseniz ve sürekli pahalı kartuşlara para vermek istemiyorsanız bu makale tam size göre. Makalemizde sizlere mürekkebi tükenmiş bir kartuşu nasıl yeniden doldurabileceğinizi anlatacam. Öncelikle altta ki verdiğimiz gerekli malzemeleri temin ediniz. Ardından adımları dikkatli bir şekilde takip ediniz.

Gerekli Malzemeler:

 • 1 Adet 5 ml ince uçlu şırınga
 • 1 adet naylon veya tıbbi eldiven
 • 1 litre orjinal kartuş mürekkebi (renkli dolduracaksak 3 farklı renkte mürekkep)
 • 1 adet küçük bant
 • 1 adet maket bıçak veya normal bıçak

Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır?

 1. Maket bıçak ile kartuşun üstündeki kağıt+naylon tabakayı kaldırın. (Parçayı yırtmamaya çalışın sonradan delikleri kapatmak için kullanacaz.)
 2. Mürekkep kutusundan şırınga ile içine hava kaçmayacak şekilde 5ml mürekkep alın.
 3. Siyah Kartuş İçin; Siyah kartuşu dolduruyorsanız kartuşun üzerinde ki tek bir delikten şırıngayı içe doğru hafifçe 2-3 cm batırın. Hafifçe şırınga içindeki mürekkebi kartuşa pompalayın.Taşma seviyesine geldiğinde kartuş içerisinde ki mürekkebten az bir miktar şırıngaya geri çekin.
 4. Renkli Kartuş İçin; Renkli kartuş dolduruyorsanız kapakta ki 3 deliği kontrol edin ve hangi delik hangi rengin olduğunu kontrol edin. Renkleri tespit ettikten sonra her renk için hafifçe şırınga içindeki mürekkebi kartuşa pompalayın.Taşma seviyesine geldiğinde kartuş içerisinde ki mürekkebten az bir miktar şırıngaya geri çekin.
 5. Kartuş’tan taşan mürekkep kalıntılarını temizledikten sonra deliklere bir bez yardımıyla kuvvetlice üfleyin ve alt kısımdaki yazıcı kafadan mürekkepin çıkmasını sağlayın.
 6. Ardından kartuş kapağından söktüğünüz kağıt parçasını deliklerin üzerine yerleştirin ve bant ile yeniden yapıştırın.
 7. Kartuşunuzun yazıcı kafasını bir bez yardımıyla temizleyin ve yazıcınıza yerleştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.