Akıllı Telefonunuzun Şarj Ömrünü Uzatın

Akıllı cihazımın şarj ömrünü nasıl uzatabilirim?

Elimizden düşüremediğimiz akıllı cihazlarımızda şarj göstergesinin akla zarar şekilde su gibi akması bazen bizi çileden çıkarabiliyor. Hele ki yanımızda powerbank gibi güç depolayabileceğimiz aletler yoksa kırmızı alarm veren telefonumuza hemen çözümler üretmeye başlıyoruz ancak bazen bunlar bile yeterli gelmeyebiliyor. Bu yazımızda bu durumlara düşmemek için yapmamız gerekenleri açıklayacağız.

Bazı Tasarruflarımız

– Cihazımızın güç tüketimine neden olan etmenler sıralamasında ilk sırayı ekran parlaklığı almaktadır. Çünkü ekran parlaklığını arttırma güç tüketimini de arttırmak demektir. Bununla ilgili tasarrufumuz cihazın ekran parlaklığını mümkün olduğunda en düşük seviyeye getirin veya otomatik moda geçirin bu batarya ömrüne çok büyük katkı sağlayacaktır.

-Cihazınız arayüzünden pil tasarrufu ile ilgili mevcut uygulama varsa düşük pil modunu seçiniz eğer böyle bir uygulama yoksa en aşağıda önerdiğimiz uygulamalardan birini indirerek bu özelliğe sahip olabilirsiniz. Düşük pil modu ekran ayarınızı dengeler, arkaplanda çalışan uygulamaları kontrol eder ve cpu gibi fazla güç tüketen donanım parçalarının hızını ve çalışan birim sayısını düşürür.

– Pil koruyucu uygulamanız yoksa arka planda çalışan uygulamaları kapatınız.

– Cihazınızı mümkün olduğunda %20’nin altında tutmamaya bunun yerine şarja takıp dolmasını bekleyiniz.

– Telefonunuzu ısıya maruz bırakmayınız bu bataryanızda bulunan sıvının yapısını bozarak güç kaybına yol açabilir hatta patlamalara bile neden olabilir.

– Videolar ve grafik kalitesi yüksek oyunlar batarya tüketimini hat safhaya çıkaracaktır. Düşük pil uyarısı alıyorsanız ve yanınızda güç kaynağı yoksa bu uygulamaları kapatınız.

– Animasyonlu ve haraketli duvar kağıtları düz duvar kağıtlarına göre %150 – %300 arasında güç harcamaktadır bu yüzden düz kullanmak en iyisi.

– Titreşimli bildirimler bataryanıza extra yük bindirir bu sebepten kapatılması tavsiye edilir.

– Kullanmadığınız sürece internet bağlantınızı kapatınız bu size hem kota hemde şarj tasarrufu sağlayacaktır.

Önerdiğimiz bazı batarya uygulamaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.